İbrahim Saraçoğlu’nun Cilt Bakım Kürleri

İbrahim Saraçoğlu’nun Cilt Bakım Kürleri

Cildinizin Güzelliği İçin Elma ve Kayısı Kürü
Maskeyi uyguladığınız andan itibaren cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz. Sivilce ve siyah nokta gibi sorunları azaltmak için hemen uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:
1 adet kırmızı sert sulu elma (tatlı olmalı)
4 adet sert kayısı
Yarım çay bardağı su

Yapılışı:
Elmanın kabuğunu soyunuz. Çekirdeklerini çıkartınız. Çekirdekleri çıkartırken etrafındaki ince beyaz yumuşak kısmı çıkarmayınız. Daha sonra bütün malzemeleri tencereye koyup kısık ateşte 6-7 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra blenderden geçirip ılıyınca yüz ve dekolte bölgelerinize sürünüz. Yarım saat bekledikten sonra durulama yapınız.
Not: Haftada sadece 1 kere uygulanmalıdır. 1’den fazla uygulanmamalıdır.

Maden Suyu Kürü

Maden suyu maskesi sivilcelerin hafiflemesi ve oluşmasını engellemek için uygulanan bir maskedir. Bu maske ile sivilcesiz bir cilde kavuşabilirsiniz.
Malzemeler:

1 fincan maden suyu
1 fincan elma sirkesi

Yapılışı:
Bütün malzemeleri karıştırınız. 2 günde bir pamuk yardımı ile cildinizi temizleyiniz. Özellikle sorunlu bölgeye uyguladığınızda sivilcelerin zamanla yok olduğunu görebilirsiniz.

 

Sivilce Kürü
Sivilceleri kurutmak için ideal kürlerden biridir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu kür ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:
Su
1 paket kuru maya

Yapılışı:
Kuru mayayı bir kaseye döküp krem kıvamına gelene kadar su ilave ediniz. Hazırladığınız maya kürünü göz çevresine temas ettirmeden sürünüz. 1 ya da 2 dakika bekledikten sonra bol soğuk su ile yıkayınız.

Kırışıklık İçin Maske Kürü

Kırışıklıkları geciktirmek için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Stresten uzak durulmalı ve dengeli beslenmeliyiz. Bunu belirttikten sonra kürün tarifine

geçelim.

Malzemeler:
2 fincan keten tohumu
2 fincan su

Yapılışı:
Büyün malzemeleri bir tencereye koyup keten tohumları yumuşayıncaya kadar haşlayınız. Yumuşayan tohumları püre haline getiriniz. Cildinizde belirli kılcal damarlar yok ise dayanabileceğiniz sıcaklıktaki püreyi cildinize uygulayınız.Yüzünüzde kırmızılık ve belirgin damarlar varsa soğuk olarak uygulayınız. Cildinizde 20 dakika beklettikten sonra siliniz. Daha sonrasında ılık su ile yıkayınız. Temiz ve kuru cildinize kaliteli bir nemlendirici sürerek bakımı tamamlayınız.

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklılıklar

Kadın ve Erkek Arasındaki Farklılıklar

Kadın ve erkek arasındaki farklar hem fiziksel hem de ruhsal yönden büyük farklılık göstermektedir. Bu farlılıkları şimdilik bazılarını inceleyeceğiz.

İşte kadınların ve erkeklerin arasındaki farklar;

1. Erkekler kadınlardan daha fazla saldırgandırlar. Bedensel güçe meyilli olmaları ise testosterona bağlanmaktadır. Kadınlar ise kelimeler ile savaşırlar.

2. Erkeklerin kadınlara göre daha fazla sivilce sorunu vardır. Bu da testosteron hormonundan dolayı kaynaklanmaktadır. Bu hormona yağ bezelerini uyararak gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Tıkanma sebebi de sivilceye neden olmaktadır.

3. AIDS hastalarının %25’i kadın %75’i erkektedir. Kadınların bu hastalığa daha az yakalanmasının sebebi hastalığı taşıyan X kromozomdan 2 tanesi bulunmaktadır. Bu sayede kromozom hastalığı kapsa bile diğeri ona baskın gelir.

4. Kadınlar sesli düşünmeyi ve yüksek sesle konuşmayı sever. Erkekler ise her ikisini de sessiz ve içinden yapmayı tercih etmektedir. Bu sebepler kadınlar erkekleri “bencil duygusuz kişiler” olarak tanımlarken erkeklerde “sürekli konuşan, ve kafa şişiren baş belaları” olarak görmektedir.

5. Erkeklerin vücut kokusu kadınlara göre daha güçlüdür.

6. Sporda erkeler kadınlardan daha hızlıdır. Fakat kadınlar daha dayanıklıdır.

7. Kadınlarda 3.6 erkeklerde ise 4.5 litre kan vardır. Erkeklerin kanı daha fazla koyu kıvamlıdır. 1 damlasında 1 milyon kan hücresi bulunur. Toplamda erkeklerde 1 santimetre küp kanda 5 milyon alyuvar bulunmaktadır. Kadınlara kıyasla %20 fazlalık demektir. Erkeklerin tansiyonu kandınlardan yüksektir.

8. Kadınların derilerinin altındaki yağ tabakası sayesinde daha iyi yüzerler.

9. Kadınlar menopoz döneminde uykusuzluk, ateş basması, vajina kuruluğu ve şişmanlama yaşarlar. Erkeklerde andropoz döneminde ise hiç bir bedensel belirti yaşamamaktadır.

10. Erkeklerin vücut ısısı kadınlara göre daha yüksektir. Su: Erkekte %60-70’ sudan ibarettir. Kadınların vücudundaki su oranı %50-60 arasıdır.

11. Kadınlar koklama ve işitme duyuları daha güçlüdür. Erkekler ise ışığa karşı daha hassastır. Bu sebeple erkeklerin gözü ayrıntıları iyi seçer.

12. Erkekler kadınlara göre ortalama 40 gün daha az hastalanırlar.

13. Kadınlar erkeklerden 5 kat fazla ağırdırlar. Genellikle 19.00-22.00 arası

14. Erkekler kadınlara oranla daha hızlı yaşlanırlar. 55 yaşındaki kadının bedensel gücünün yüzde 90’nına sahiptir. Fakat aynı yaştaki bir erkek gücünün sadece %70’ine sahiptir. 35 yaşındaki erkeğin damar sistemi 50 yaşındaki bir kadınla eşdeğerdir.

15. Kadınlar dakikada 20-22 kez soluk alıp verir. Erkeklerde ise 1 dakika da 16 kez solup alıp verir. İkisininde günde soldukları miktar aynı olup 12 bin litredir.

16. Kadınlar günde 20.000 kelime konuşurken erkeklerde ise 7.000 kelimedir.

Ev Yapımı Süt Dilimi Tarifi

Ev yapımı süt dilimi

Çocukların gözdesi olan süt dilimi pastasını evdeki malzemeler ile yapabiliriz. Pratik, leziz ve kolay tarifi ile mini mini süt dilimi pastası tarifini vereceğiz.

Malzeme listesi:

 • 1 çay bardağı şeker
 • 2 adet yumurta
 • ½ çay bardağı sıvı yağ
 • 1 çay bardağı süt
 • ½ paket kabartma tozu
 • 2 çay bardağı un
 • 1 yemek kaşığı kakao

Kreması İçin Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı şeker
 • 1 paket toz krem şanti
 • 2 yemek kaşığı dolusu labne peyniri (tuzsuz)
 • 1 su bardağından 2 parmak eksik soğuk süt ( kremanın kıvamlı olması için az süt gereklidir)

Yapılışı:

 • Şekeri ve yumurtaları 1 kaba alıp 1 dakika boyunca kaşık yardımı ile çırpın.
 • İçerisine diğer malzemeleri ilave edip karıştırınız. Kek hamuru kıvamlı karışımı yağlı kağıda serilmiş tepsiye dökün.
 • Hamurun kalınlığı yarım santim oluyor. Tepsiyi birkaç kez tezgaha vurarak hava kabarcıklarını giderin.
 • Önceden ısıttığınız 180 derece fırında pişiriniz. ( pişirme süresi 10 dakika)
 • Kekin kabarmaması gerekir. Kabarırsa bırakla kabarıklığını alabilirsiniz.
 • Kek piştikten sonra tezgahta soğumasını bekleyiniz.
 • Kek soğurken kremasını hazırlayınız.
 • Kreması için krem şantini soğuk süt ve şeker ile çırpınız.
 • İçerisine labneyi ekleyip hepsini iyice karıştırınız. Kremanın koyu kıvamlı olması için buzdolabında bir süre bekletiniz.
 • Soğuyan keki istediğiniz ebatta kesip arasına kremadan sürüp istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

90’lı Yılların Sokak Oyunları

sokak oyunları

90’lı Yılların Sokak Oyunları ve Anıları

Eski dönemlerde sürekli dışarda olup hiçbir zaman eve girmeyen çocuklar olarak sokak oyunlarını ezbere biliyoruz. Şimdiki dönemde ise maalesef çocukları dışarı dahi çıkaramıyoruz. 90’lı yıllarda birden fazla çocuk oyunları ile günlerimiz eğlenceli, aktiviteli ve bilgi içeriyordu. Bu yüzden kendimi çok şanslı görüyorum. Eski zamanlarda mahallenin ve çevrenin güvenilir olduğun dönemlerde bile daha küçücük yaşta tek başımıza okula giderdik. Şimdi ise değil okula mahalleye bile çıkaramıyorsunuz. Çünkü güven yok kimseye hiçbir şey eskisi gibi değil.
O dönemdeki çocuk oyunlarına değineceğim. Oynarken çok eğleniyorduk anlatırken de eğleneceğim diye düşünüyorum.

90’lı Yılların En Güzel Oyunları

sokak oyunları

Kızlarda dahil misket oynayan çocuklardık. Düşünmek, dengelemek ve isabet ettirmek için planlar yapardık. Amaç kazanıp eve bir sürü misketle dönmek olmaktır. Hatta temiz ve doğal çocuklar olarak en sevdiğimiz misketi bile en değer verdiğimiz arkadaşımıza verirdik.

sokak oyunları
Küçük yaşlarda ortadan sıçan derdik büyüdükçe öğrendik adının yakar top olduğunu. Mahallede ve okulda kabalık kişilerde oynardık. İyi atan her zaman kazanırdı.

sokak oyunları
Kalabalığa göre büyük daire kurardık. Bir kişinin elinde top ve aramızdan birinin adını söylerdik. Topu tutamayan kişi ebe olur ve renk söylemek zorunda kalırdı. O rengi bulamazsak maalesef vurularak ebe olurduk.

sokak oyunları
Özellikle kızların her gün oynadığı ve bazen de erkekleri kurban edip ipin ucuna koyan çocuklardık. Garip onlarda yapardı.

sokak oyunları
Birbirinden büyük ama uyumlu 9 taşı bulup üst üste koyar en çok vuran kazanırdı. Bowling tarzı bir oyundu ama daha eğlenceli gelirdi.

sokak oyunları
Sadece ve sadece erkeklerin oynadığı simit vardı. Böyle bir oyun olur mu? Sesin kısılana kadar simit diye bağırarak birini yakalanır. Eğer sesi kısılıp birini yakalayamazsa kemerle dövülürdü.
Bununla beraber daha bir sürü oyunlar vardı. Bence bu oyunları şimdi ki çocuklarımıza aşılamayız. Oyun deyip geçmemek gerek bence hem öğretme hem de eğlendirme oyunlarıdır.

Hayvanların Karşılıksız, Şartsız ve Koşulsuz Sevgileri

Hayvanların İnsan Üzerindeki Olumlu Etkisi

Hayvanların İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

4 Ekim 1931 yılında Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından ilan edilip her yıl kutlanan hayvan sevgisinin insan üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan bir gündür. Hayvanların insan üzerindeki etkisini Moofio’nun kurucu ortağı olan Can Aksoy hayvan sevgisini insanlara aşılayan sözleri şunlardır;
“2015 yılında araştırmalar sonucu Amerika’da 85 milyon üzerinde kedi ve 78 milyon sahipli köpeğin yaşadığı bilinmektedir. Bu hayvanların parazit ve aşı tedavisini kapsayan veteriner kontrolleri köpek sahipleri 235 kedi sahipleri ise 196 dolar harcamaktadır. Avrupa’da pet sektörü 30 milyar Amerika’da ise 60 milyar hacme ulaşmıştır. Dünyada yaşana ekonomik krize rağmen bu kadar evril hayvan beslenmesi oldukça dikkat çekmektedir. Evcil hayvanlar insan psikolojisi üzerinde oldukça olumlu etki sağlar. Kedi ve köpek bazen sırdaşımız, dostumuz ve çocuğumuz gibi oluyor. Sevgiyi koşulsuz ve şartsız yaşadıkları sürece bizi her zaman seviyorlar. İnsana her zaman ihtiyacı olan şeyi veriyorlar. Karşılıksız saf sevgi ile vazgeçilmez oluyorlar.
Genellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamaktayız. Psikologlar hayvan sevgisinin çocuk psikoloji ve gelişimi üzerindeki olumlu etkileri savunmaktadır. Yapılan araştırmalar köpek sahibi insanlarda daha az kalp rahatsızlığı görülmektedir. Şeker değerleri, kolesterol ve obeziteye yatkınlığın da köpek besleme ile azaldığı söylenmektedir. Bazı araştırmacılar köpek sahiplerinin günde birkaç defa yaptıkları yürüyüşlere bağlar. Hayvan beslemenin neden olduğu psikolojik ve yüksek endorfin seviyesi ile ilişkilendirmektedir. Ayıca hayvan sahibi olmak tansiyonu da azaltmaktadır. İnsan içinde bulundukları yalnızlık ve depresyonu büyük ölçüde azaltır.”

hayvanların insan üzerindeki etkisi

Hayvan Besleyen Anlayışlı ve Sevgi Dolu Olabilir

Hayvanlar karşılık beklemeden sevgi duyar. Koşulsuz şartsız duyduğu sevgi ile eve güven ve sıcaklık sağlar. Evinizde sıkıntılı ve stresli bir durum olduğunda sakinleştirici yönden olumlu etki sağlar. Hayvan beslemeyen biri hayata karşı güçlü olmaz ve hiçbir şeye olumlu bakmaz. Hayvan besleyen biri insan daha anlayışlı ve sevgi dolu olmaktadır. Hayvan besleyip saldırgan, sevgisiz ve duygusuz bir insanla karşılaşmak adeta imkansızdır.

Evcil Hayvan Sahip Olmanın Olumlu Yanları

 1. Bizi yeni insanlarla tanıştırırlar
 2. Hayatımızı düzene sokarlar
 3. Moralimizi her zaman yüksek tutarlar
 4. Egzersiz yapmamızı sağlarlar
 5. Tansiyonumuzu ilcalardan daha iyi kontrol altına alırlar
 6. Aile ilişkilerini geliştirir
 7. Alerjilerimizi önlerler
 8. Karşılıksız sevgi verirler
 9. Stresi alırlar
 10. Yaşlıları her konuda olumlu yönde etkilerler.

Anne Adayları İçin Pilatesin Önemi

Anne adayları için pilates

Anne adayları normal doğumu tercih etmesi sonucu hamilelik döneminde doğuma hazırlık dönemlerinde kaslarını güçlendirmek ve doğru nefes tekniğini öğrenerek rahatlıkla doğum yapmaları mümkündür. Öncellikle anne adaylarının doktor müsaadesi altında spora başlamalıdırlar. Pilatesin amacı sırt ve karın bölgesini güçlendirerek sağlıklı ve sağlam iskelet ve omurga oluşturmaktır. Hamilelik bütün ağırlık omurga ve bel bölgesine yüklenmesi sonucu maalesef bel ağrıları olacaktır. Pilates ile bu ağrıların önüne geçmek ve kasları güçlendirerek yükü eşit oranda dağıtır.

Pilatese Ne Zaman Başlanmalı?

Spor yapmanızı engelleyerek bir sorununuz yok ise hamileliğinizin 12. haftasında başlayabilirsiniz. Doktor izni ile ve pilates eğitmenleri eşliğinde 1. ayın soruna kadar devam edebilirsiniz. Doğum sonrası egzersizlere devam etmek için doktor izni gerekmektedir. Doğumdan 6 hafta sonra başlamanız önerilir. Pilatesten verim alabilmek için haftada 2 ya da 3 gün 40-45 dakika yapılmalıdır.

Gebelikte pilatesin önemi

Doğum sonrası kilolarımı nasıl verebilirim?

İlk olarak doktorunuzun ve eğitmeninizin sözünden çıkmamaya özen gösteriniz. Sonuçlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Egzersizlere düzenli katılıp beslenmenize de dikkat ederseniz 4 ya da 5 hafta da kendinizde değişiklik görebilirsiniz. Hamilelik döneminde bebeğinize ve size zarar vere bilecek egzersizlerden kaçınmalısınız. Jimnastik, aerobic, step, tenis ve kick box uygun sporlar değildir. Yanlış yapılan hareketler sakatlanmanıza yol açabilir.

Pilates hangi kasları harekete geçirir?

Anne adayların hamilelik döneminde vücutlarındaki tüm kaslar devrede olur. Anne karnında meydana gelen büyüme kasları etkileyecektir. Karın büyüdükçe sırt kasları kısaldığından sırtta ağrılar meydana gelir. Bu durumları engellemek için pilates egzersizlerinde stretching’e ( esnetme) ağırlıklıdır. Göğüs kaslarını güçlendirmek ise memeleri desteklemektedir. Ayrıca doğum sırasında bize yardımcı olan leğen kemiği kaslarını güçlendirerek doğumu kolaylaştırır.

Pilates Hamilelerdeki Olumlu Etkileri

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler doğumu kolaylaştırdığı kesinlikle doğrudur. Son dönemlerde herkes tarafından yapılan pilates anne adaylarını hem ruhsal hem de bedensel olarak olumlu etkilemektedir. Modanna’nın tercih ettiği bu egzersiz son dönemlerde herkes tarafından tercih edilmektedir. Hamilelik döneminde en ideal egzersiz pilatestir.

Pilatesin Bebeğe Yararları Nelerdir?

Anne adayları yaptığı pilate egzersizleri ile bebeğinizin içinde yaşadığı kapsülü genişleterek rahatlamasını sağlar. Egzersiz anında dolaşım sistemi düzenli çalışarak besin maddeleri bebeğe daha fazla ulaşmaktadır. Bu egzersizde öğretilen diafram metodu oksijen kapasitesini arttırmaktadır. Anne vücudunda artan oksijen bebeğin daha fazla oksijenle beslenmesine yardımcı olur.

Ciltte Görülen Yağ Bezelerinin Oluşma Nedeni ve Tedavisi

yağ bezelerine bitkisel çözüm

Yağ bezeleri yüz, sırt, göz bölgesi ve kulak arkası bölgelerimizde görülen cilt kusurlardır. Diğer bir adı da “epidermal kisttir”. Zararsız bir cilt sorunu olsa dahi görünüm açısından rahatsız edicisidir. Bazıları tedaviye gerek kalmadan zamanla yok olur. Bazıları ise aynı yerde kalır ve çoğalır. Bu bezelere genellikle yağlı ciltlerde oluşmaktadır. Sebum salgılayan cilt yağ bezelerinin yolunu tıkar. Bunun dışında güneş, aşırı sebum üretimi, testosteron üretimi ve akneye yatkın ciltlerde yağ bezeleri görülür. Eğer büyük yağ bezelerine sahipseniz enfeksiyon kapsa riskiniz daha fazladır. Bu durumda doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Yağ bezeleri beyaz, sarı ve sert yapıdadır.

yağ bezelerine çözüm

Yağ Bezelerine Bitkisel Çözümler

Çay ağacı yağı: Bakteri temizleyici ve iltihap önleyici bir özelliği sahiptir. Sivilceler ve yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Gün içerisinde yağ bezelerine lokal olarak 2-3 kez uygulanır. Bu yağ bezelerin iyileşme süresini kısaltarak bakterileri temizler. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltır.

Buhar: Buhar ve ısı bezeleri yumuşatarak kendi kendine boşalmasına yardımcı olur. Sık sık sıcak su ile banyo yaparak bezelerin boşalmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaba sıcak su doldurup buhara yüzünüzü tutabilirsiniz. 20-30 dakika süreyle 3 ya da 4 kere yapınız.

Aloe Vera: Yaz bezelerinin boyutunu küçülterek iyileşme süresini hızlandırır. Her gün yağ bezesinin üzerine sürünüz. Aloe Vera yağının anti bakteriyel özelliği bulunur.

Bal: Ciltte görülen yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. 1 çay kaşığı bal ile buğday ununu merhem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı bezelerin üzerine sürün ve üzerini kapatınız. 1 gece bekleriniz.

Hint Yağı: Bezelerin boyutunu kısa sürede küçültür. Bir parça pamuğa aldığını Hint yağını bezenin üzerine yerleştiriniz. Yağın etkisini göstermesi için sıcak havlu koyup 30 dakika bekleyiniz. Gün içerisinde 2 ya da 3 kere yapınız.

Sirke: Enfeksiyon riski yüksek yağ bezelerini hızlı bir şekilde küçültmek için ideal bir çözümdür. Sirkeyi yağ bezesine uyguladıktan sonra gazlı bez ya da beze küçük ise yara bandı ile kapatınız. 3 veya 4 gün bu şekilde bekletiniz. Daha sonra yara bandını çıkardıktan sonra ıslak pamuk ile temizleyiniz. Beze iyice temizlenene kadar tekrarlayınız.

İbrahim Saraçoğlu’nun Yağ Bezesi Tedavisine Bitkisel Çözümü

1 tatlı kaşığı lavanta çiçeğini bir bardak suda 7 ya da 8 dakika ağzı kapalı şekilde kaynatıp günde 1 kere tüketiniz. Yatmadan 1 saat önce ya da öğleden sonra aç karnına içiniz. 15 gün boyunca uyguladıktan sonra 1 hafta ara veriniz. Sonrasında tekrar başlayınız. Sırtınızda çıkan sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilir. Yüzde, sırtta ve kulakta çıkan yağ bezeleri için yardımcı bitkisel tedavi yöntemidir. İbrahim Saraçoğlu büyük ve geçmeyen kistler için doktora başvurmalı gerektiğini söylemektedir.

Yağ Bezeleri Türleri

Lipom: Cilt altında bulunan hareketli yağ dokusuna lipom denir.

Aterom: Bu yaz bezesine yağ kisti denir. Yağ bezelerini tıkanmaktadır.

Neurom: Zararsız yap bezesidir. Bağ dokuları, sinir lifleri ve sinir hücrelerinden meydana gelmektedir.

Akantom: Yağ bezeleri daha çok sivri hücrelerden oluşmaktadır.

Fibrom: Bağ dokularından oluşmaktadır.

Yeni Fibrom: Sinir sitemini koruyucu ve zararsız hücrelerden oluşan bezedir.
Yağ Bezelerine Yapılan Yanlışlar