İbrahim Saraçoğlu’nun Cilt Bakım Kürleri

İbrahim Saraçoğlu’nun Cilt Bakım Kürleri

Cildinizin Güzelliği İçin Elma ve Kayısı Kürü
Maskeyi uyguladığınız andan itibaren cildinizdeki değişimi fark edebilirsiniz. Sivilce ve siyah nokta gibi sorunları azaltmak için hemen uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:
1 adet kırmızı sert sulu elma (tatlı olmalı)
4 adet sert kayısı
Yarım çay bardağı su

Yapılışı:
Elmanın kabuğunu soyunuz. Çekirdeklerini çıkartınız. Çekirdekleri çıkartırken etrafındaki ince beyaz yumuşak kısmı çıkarmayınız. Daha sonra bütün malzemeleri tencereye koyup kısık ateşte 6-7 dakika kaynatın. Kaynattıktan sonra blenderden geçirip ılıyınca yüz ve dekolte bölgelerinize sürünüz. Yarım saat bekledikten sonra durulama yapınız.
Not: Haftada sadece 1 kere uygulanmalıdır. 1’den fazla uygulanmamalıdır.

Maden Suyu Kürü

Maden suyu maskesi sivilcelerin hafiflemesi ve oluşmasını engellemek için uygulanan bir maskedir. Bu maske ile sivilcesiz bir cilde kavuşabilirsiniz.
Malzemeler:

1 fincan maden suyu
1 fincan elma sirkesi

Yapılışı:
Bütün malzemeleri karıştırınız. 2 günde bir pamuk yardımı ile cildinizi temizleyiniz. Özellikle sorunlu bölgeye uyguladığınızda sivilcelerin zamanla yok olduğunu görebilirsiniz.

 

Sivilce Kürü
Sivilceleri kurutmak için ideal kürlerden biridir. Evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu kür ile sivilcelerden kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:
Su
1 paket kuru maya

Yapılışı:
Kuru mayayı bir kaseye döküp krem kıvamına gelene kadar su ilave ediniz. Hazırladığınız maya kürünü göz çevresine temas ettirmeden sürünüz. 1 ya da 2 dakika bekledikten sonra bol soğuk su ile yıkayınız.

Kırışıklık İçin Maske Kürü

Kırışıklıkları geciktirmek için uyku düzenimize dikkat etmeliyiz. Stresten uzak durulmalı ve dengeli beslenmeliyiz. Bunu belirttikten sonra kürün tarifine

geçelim.

Malzemeler:
2 fincan keten tohumu
2 fincan su

Yapılışı:
Büyün malzemeleri bir tencereye koyup keten tohumları yumuşayıncaya kadar haşlayınız. Yumuşayan tohumları püre haline getiriniz. Cildinizde belirli kılcal damarlar yok ise dayanabileceğiniz sıcaklıktaki püreyi cildinize uygulayınız.Yüzünüzde kırmızılık ve belirgin damarlar varsa soğuk olarak uygulayınız. Cildinizde 20 dakika beklettikten sonra siliniz. Daha sonrasında ılık su ile yıkayınız. Temiz ve kuru cildinize kaliteli bir nemlendirici sürerek bakımı tamamlayınız.

Ciltte Görülen Yağ Bezelerinin Oluşma Nedeni ve Tedavisi

yağ bezelerine bitkisel çözüm

Yağ bezeleri yüz, sırt, göz bölgesi ve kulak arkası bölgelerimizde görülen cilt kusurlardır. Diğer bir adı da “epidermal kisttir”. Zararsız bir cilt sorunu olsa dahi görünüm açısından rahatsız edicisidir. Bazıları tedaviye gerek kalmadan zamanla yok olur. Bazıları ise aynı yerde kalır ve çoğalır. Bu bezelere genellikle yağlı ciltlerde oluşmaktadır. Sebum salgılayan cilt yağ bezelerinin yolunu tıkar. Bunun dışında güneş, aşırı sebum üretimi, testosteron üretimi ve akneye yatkın ciltlerde yağ bezeleri görülür. Eğer büyük yağ bezelerine sahipseniz enfeksiyon kapsa riskiniz daha fazladır. Bu durumda doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Yağ bezeleri beyaz, sarı ve sert yapıdadır.

yağ bezelerine çözüm

Yağ Bezelerine Bitkisel Çözümler

Çay ağacı yağı: Bakteri temizleyici ve iltihap önleyici bir özelliği sahiptir. Sivilceler ve yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Gün içerisinde yağ bezelerine lokal olarak 2-3 kez uygulanır. Bu yağ bezelerin iyileşme süresini kısaltarak bakterileri temizler. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltır.

Buhar: Buhar ve ısı bezeleri yumuşatarak kendi kendine boşalmasına yardımcı olur. Sık sık sıcak su ile banyo yaparak bezelerin boşalmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaba sıcak su doldurup buhara yüzünüzü tutabilirsiniz. 20-30 dakika süreyle 3 ya da 4 kere yapınız.

Aloe Vera: Yaz bezelerinin boyutunu küçülterek iyileşme süresini hızlandırır. Her gün yağ bezesinin üzerine sürünüz. Aloe Vera yağının anti bakteriyel özelliği bulunur.

Bal: Ciltte görülen yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. 1 çay kaşığı bal ile buğday ununu merhem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı bezelerin üzerine sürün ve üzerini kapatınız. 1 gece bekleriniz.

Hint Yağı: Bezelerin boyutunu kısa sürede küçültür. Bir parça pamuğa aldığını Hint yağını bezenin üzerine yerleştiriniz. Yağın etkisini göstermesi için sıcak havlu koyup 30 dakika bekleyiniz. Gün içerisinde 2 ya da 3 kere yapınız.

Sirke: Enfeksiyon riski yüksek yağ bezelerini hızlı bir şekilde küçültmek için ideal bir çözümdür. Sirkeyi yağ bezesine uyguladıktan sonra gazlı bez ya da beze küçük ise yara bandı ile kapatınız. 3 veya 4 gün bu şekilde bekletiniz. Daha sonra yara bandını çıkardıktan sonra ıslak pamuk ile temizleyiniz. Beze iyice temizlenene kadar tekrarlayınız.

İbrahim Saraçoğlu’nun Yağ Bezesi Tedavisine Bitkisel Çözümü

1 tatlı kaşığı lavanta çiçeğini bir bardak suda 7 ya da 8 dakika ağzı kapalı şekilde kaynatıp günde 1 kere tüketiniz. Yatmadan 1 saat önce ya da öğleden sonra aç karnına içiniz. 15 gün boyunca uyguladıktan sonra 1 hafta ara veriniz. Sonrasında tekrar başlayınız. Sırtınızda çıkan sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilir. Yüzde, sırtta ve kulakta çıkan yağ bezeleri için yardımcı bitkisel tedavi yöntemidir. İbrahim Saraçoğlu büyük ve geçmeyen kistler için doktora başvurmalı gerektiğini söylemektedir.

Yağ Bezeleri Türleri

Lipom: Cilt altında bulunan hareketli yağ dokusuna lipom denir.

Aterom: Bu yaz bezesine yağ kisti denir. Yağ bezelerini tıkanmaktadır.

Neurom: Zararsız yap bezesidir. Bağ dokuları, sinir lifleri ve sinir hücrelerinden meydana gelmektedir.

Akantom: Yağ bezeleri daha çok sivri hücrelerden oluşmaktadır.

Fibrom: Bağ dokularından oluşmaktadır.

Yeni Fibrom: Sinir sitemini koruyucu ve zararsız hücrelerden oluşan bezedir.
Yağ Bezelerine Yapılan Yanlışlar