Ciltte Görülen Yağ Bezelerinin Oluşma Nedeni ve Tedavisi

Yağ bezeleri yüz, sırt, göz bölgesi ve kulak arkası bölgelerimizde görülen cilt kusurlardır. Diğer bir adı da “epidermal kisttir”. Zararsız bir cilt sorunu olsa dahi görünüm açısından rahatsız edicisidir. Bazıları tedaviye gerek kalmadan zamanla yok olur. Bazıları ise aynı yerde kalır ve çoğalır. Bu bezelere genellikle yağlı ciltlerde oluşmaktadır. Sebum salgılayan cilt yağ bezelerinin yolunu tıkar. Bunun dışında güneş, aşırı sebum üretimi, testosteron üretimi ve akneye yatkın ciltlerde yağ bezeleri görülür. Eğer büyük yağ bezelerine sahipseniz enfeksiyon kapsa riskiniz daha fazladır. Bu durumda doktoruna başvurmanız gerekmektedir. Yağ bezeleri beyaz, sarı ve sert yapıdadır.

yağ bezelerine çözüm

Yağ Bezelerine Bitkisel Çözümler

Çay ağacı yağı: Bakteri temizleyici ve iltihap önleyici bir özelliği sahiptir. Sivilceler ve yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. Gün içerisinde yağ bezelerine lokal olarak 2-3 kez uygulanır. Bu yağ bezelerin iyileşme süresini kısaltarak bakterileri temizler. Bu sayede enfeksiyon riskini azaltır.

Buhar: Buhar ve ısı bezeleri yumuşatarak kendi kendine boşalmasına yardımcı olur. Sık sık sıcak su ile banyo yaparak bezelerin boşalmasını sağlayabilirsiniz. Bir kaba sıcak su doldurup buhara yüzünüzü tutabilirsiniz. 20-30 dakika süreyle 3 ya da 4 kere yapınız.

Aloe Vera: Yaz bezelerinin boyutunu küçülterek iyileşme süresini hızlandırır. Her gün yağ bezesinin üzerine sürünüz. Aloe Vera yağının anti bakteriyel özelliği bulunur.

Bal: Ciltte görülen yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Yağ bezelerinin tedavisinde kullanılmaktadır. 1 çay kaşığı bal ile buğday ununu merhem kıvamına gelene kadar karıştırınız. Bu karışımı bezelerin üzerine sürün ve üzerini kapatınız. 1 gece bekleriniz.

Hint Yağı: Bezelerin boyutunu kısa sürede küçültür. Bir parça pamuğa aldığını Hint yağını bezenin üzerine yerleştiriniz. Yağın etkisini göstermesi için sıcak havlu koyup 30 dakika bekleyiniz. Gün içerisinde 2 ya da 3 kere yapınız.

Sirke: Enfeksiyon riski yüksek yağ bezelerini hızlı bir şekilde küçültmek için ideal bir çözümdür. Sirkeyi yağ bezesine uyguladıktan sonra gazlı bez ya da beze küçük ise yara bandı ile kapatınız. 3 veya 4 gün bu şekilde bekletiniz. Daha sonra yara bandını çıkardıktan sonra ıslak pamuk ile temizleyiniz. Beze iyice temizlenene kadar tekrarlayınız.

İbrahim Saraçoğlu’nun Yağ Bezesi Tedavisine Bitkisel Çözümü

1 tatlı kaşığı lavanta çiçeğini bir bardak suda 7 ya da 8 dakika ağzı kapalı şekilde kaynatıp günde 1 kere tüketiniz. Yatmadan 1 saat önce ya da öğleden sonra aç karnına içiniz. 15 gün boyunca uyguladıktan sonra 1 hafta ara veriniz. Sonrasında tekrar başlayınız. Sırtınızda çıkan sivilcelerin tedavisinde de kullanılabilir. Yüzde, sırtta ve kulakta çıkan yağ bezeleri için yardımcı bitkisel tedavi yöntemidir. İbrahim Saraçoğlu büyük ve geçmeyen kistler için doktora başvurmalı gerektiğini söylemektedir.

Yağ Bezeleri Türleri

Lipom: Cilt altında bulunan hareketli yağ dokusuna lipom denir.

Aterom: Bu yaz bezesine yağ kisti denir. Yağ bezelerini tıkanmaktadır.

Neurom: Zararsız yap bezesidir. Bağ dokuları, sinir lifleri ve sinir hücrelerinden meydana gelmektedir.

Akantom: Yağ bezeleri daha çok sivri hücrelerden oluşmaktadır.

Fibrom: Bağ dokularından oluşmaktadır.

Yeni Fibrom: Sinir sitemini koruyucu ve zararsız hücrelerden oluşan bezedir.
Yağ Bezelerine Yapılan Yanlışlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir