Anne Adayları İçin Pilatesin Önemi

Anne adayları normal doğumu tercih etmesi sonucu hamilelik döneminde doğuma hazırlık dönemlerinde kaslarını güçlendirmek ve doğru nefes tekniğini öğrenerek rahatlıkla doğum yapmaları mümkündür. Öncellikle anne adaylarının doktor müsaadesi altında spora başlamalıdırlar. Pilatesin amacı sırt ve karın bölgesini güçlendirerek sağlıklı ve sağlam iskelet ve omurga oluşturmaktır. Hamilelik bütün ağırlık omurga ve bel bölgesine yüklenmesi sonucu maalesef bel ağrıları olacaktır. Pilates ile bu ağrıların önüne geçmek ve kasları güçlendirerek yükü eşit oranda dağıtır.

Pilatese Ne Zaman Başlanmalı?

Spor yapmanızı engelleyerek bir sorununuz yok ise hamileliğinizin 12. haftasında başlayabilirsiniz. Doktor izni ile ve pilates eğitmenleri eşliğinde 1. ayın soruna kadar devam edebilirsiniz. Doğum sonrası egzersizlere devam etmek için doktor izni gerekmektedir. Doğumdan 6 hafta sonra başlamanız önerilir. Pilatesten verim alabilmek için haftada 2 ya da 3 gün 40-45 dakika yapılmalıdır.

Gebelikte pilatesin önemi

Doğum sonrası kilolarımı nasıl verebilirim?

İlk olarak doktorunuzun ve eğitmeninizin sözünden çıkmamaya özen gösteriniz. Sonuçlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Egzersizlere düzenli katılıp beslenmenize de dikkat ederseniz 4 ya da 5 hafta da kendinizde değişiklik görebilirsiniz. Hamilelik döneminde bebeğinize ve size zarar vere bilecek egzersizlerden kaçınmalısınız. Jimnastik, aerobic, step, tenis ve kick box uygun sporlar değildir. Yanlış yapılan hareketler sakatlanmanıza yol açabilir.

Pilates hangi kasları harekete geçirir?

Anne adayların hamilelik döneminde vücutlarındaki tüm kaslar devrede olur. Anne karnında meydana gelen büyüme kasları etkileyecektir. Karın büyüdükçe sırt kasları kısaldığından sırtta ağrılar meydana gelir. Bu durumları engellemek için pilates egzersizlerinde stretching’e ( esnetme) ağırlıklıdır. Göğüs kaslarını güçlendirmek ise memeleri desteklemektedir. Ayrıca doğum sırasında bize yardımcı olan leğen kemiği kaslarını güçlendirerek doğumu kolaylaştırır.

Pilates Hamilelerdeki Olumlu Etkileri

Hamilelik döneminde yapılan egzersizler doğumu kolaylaştırdığı kesinlikle doğrudur. Son dönemlerde herkes tarafından yapılan pilates anne adaylarını hem ruhsal hem de bedensel olarak olumlu etkilemektedir. Modanna’nın tercih ettiği bu egzersiz son dönemlerde herkes tarafından tercih edilmektedir. Hamilelik döneminde en ideal egzersiz pilatestir.

Pilatesin Bebeğe Yararları Nelerdir?

Anne adayları yaptığı pilate egzersizleri ile bebeğinizin içinde yaşadığı kapsülü genişleterek rahatlamasını sağlar. Egzersiz anında dolaşım sistemi düzenli çalışarak besin maddeleri bebeğe daha fazla ulaşmaktadır. Bu egzersizde öğretilen diafram metodu oksijen kapasitesini arttırmaktadır. Anne vücudunda artan oksijen bebeğin daha fazla oksijenle beslenmesine yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir