Hayvanların Karşılıksız, Şartsız ve Koşulsuz Sevgileri

Hayvanların İnsan Üzerindeki Olumlu Etkileri

4 Ekim 1931 yılında Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu tarafından ilan edilip her yıl kutlanan hayvan sevgisinin insan üzerindeki olumsuz etkilerini anlatan bir gündür. Hayvanların insan üzerindeki etkisini Moofio’nun kurucu ortağı olan Can Aksoy hayvan sevgisini insanlara aşılayan sözleri şunlardır;
“2015 yılında araştırmalar sonucu Amerika’da 85 milyon üzerinde kedi ve 78 milyon sahipli köpeğin yaşadığı bilinmektedir. Bu hayvanların parazit ve aşı tedavisini kapsayan veteriner kontrolleri köpek sahipleri 235 kedi sahipleri ise 196 dolar harcamaktadır. Avrupa’da pet sektörü 30 milyar Amerika’da ise 60 milyar hacme ulaşmıştır. Dünyada yaşana ekonomik krize rağmen bu kadar evril hayvan beslenmesi oldukça dikkat çekmektedir. Evcil hayvanlar insan psikolojisi üzerinde oldukça olumlu etki sağlar. Kedi ve köpek bazen sırdaşımız, dostumuz ve çocuğumuz gibi oluyor. Sevgiyi koşulsuz ve şartsız yaşadıkları sürece bizi her zaman seviyorlar. İnsana her zaman ihtiyacı olan şeyi veriyorlar. Karşılıksız saf sevgi ile vazgeçilmez oluyorlar.
Genellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamaktayız. Psikologlar hayvan sevgisinin çocuk psikoloji ve gelişimi üzerindeki olumlu etkileri savunmaktadır. Yapılan araştırmalar köpek sahibi insanlarda daha az kalp rahatsızlığı görülmektedir. Şeker değerleri, kolesterol ve obeziteye yatkınlığın da köpek besleme ile azaldığı söylenmektedir. Bazı araştırmacılar köpek sahiplerinin günde birkaç defa yaptıkları yürüyüşlere bağlar. Hayvan beslemenin neden olduğu psikolojik ve yüksek endorfin seviyesi ile ilişkilendirmektedir. Ayıca hayvan sahibi olmak tansiyonu da azaltmaktadır. İnsan içinde bulundukları yalnızlık ve depresyonu büyük ölçüde azaltır.”

hayvanların insan üzerindeki etkisi

Hayvan Besleyen Anlayışlı ve Sevgi Dolu Olabilir

Hayvanlar karşılık beklemeden sevgi duyar. Koşulsuz şartsız duyduğu sevgi ile eve güven ve sıcaklık sağlar. Evinizde sıkıntılı ve stresli bir durum olduğunda sakinleştirici yönden olumlu etki sağlar. Hayvan beslemeyen biri hayata karşı güçlü olmaz ve hiçbir şeye olumlu bakmaz. Hayvan besleyen biri insan daha anlayışlı ve sevgi dolu olmaktadır. Hayvan besleyip saldırgan, sevgisiz ve duygusuz bir insanla karşılaşmak adeta imkansızdır.

Evcil Hayvan Sahip Olmanın Olumlu Yanları

  1. Bizi yeni insanlarla tanıştırırlar
  2. Hayatımızı düzene sokarlar
  3. Moralimizi her zaman yüksek tutarlar
  4. Egzersiz yapmamızı sağlarlar
  5. Tansiyonumuzu ilcalardan daha iyi kontrol altına alırlar
  6. Aile ilişkilerini geliştirir
  7. Alerjilerimizi önlerler
  8. Karşılıksız sevgi verirler
  9. Stresi alırlar
  10. Yaşlıları her konuda olumlu yönde etkilerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir