90’lı Yılların Sokak Oyunları

90’lı Yılların Sokak Oyunları ve Anıları

Eski dönemlerde sürekli dışarda olup hiçbir zaman eve girmeyen çocuklar olarak sokak oyunlarını ezbere biliyoruz. Şimdiki dönemde ise maalesef çocukları dışarı dahi çıkaramıyoruz. 90’lı yıllarda birden fazla çocuk oyunları ile günlerimiz eğlenceli, aktiviteli ve bilgi içeriyordu. Bu yüzden kendimi çok şanslı görüyorum. Eski zamanlarda mahallenin ve çevrenin güvenilir olduğun dönemlerde bile daha küçücük yaşta tek başımıza okula giderdik. Şimdi ise değil okula mahalleye bile çıkaramıyorsunuz. Çünkü güven yok kimseye hiçbir şey eskisi gibi değil.
O dönemdeki çocuk oyunlarına değineceğim. Oynarken çok eğleniyorduk anlatırken de eğleneceğim diye düşünüyorum.

90’lı Yılların En Güzel Oyunları

sokak oyunları

Kızlarda dahil misket oynayan çocuklardık. Düşünmek, dengelemek ve isabet ettirmek için planlar yapardık. Amaç kazanıp eve bir sürü misketle dönmek olmaktır. Hatta temiz ve doğal çocuklar olarak en sevdiğimiz misketi bile en değer verdiğimiz arkadaşımıza verirdik.

sokak oyunları
Küçük yaşlarda ortadan sıçan derdik büyüdükçe öğrendik adının yakar top olduğunu. Mahallede ve okulda kabalık kişilerde oynardık. İyi atan her zaman kazanırdı.

sokak oyunları
Kalabalığa göre büyük daire kurardık. Bir kişinin elinde top ve aramızdan birinin adını söylerdik. Topu tutamayan kişi ebe olur ve renk söylemek zorunda kalırdı. O rengi bulamazsak maalesef vurularak ebe olurduk.

sokak oyunları
Özellikle kızların her gün oynadığı ve bazen de erkekleri kurban edip ipin ucuna koyan çocuklardık. Garip onlarda yapardı.

sokak oyunları
Birbirinden büyük ama uyumlu 9 taşı bulup üst üste koyar en çok vuran kazanırdı. Bowling tarzı bir oyundu ama daha eğlenceli gelirdi.

sokak oyunları
Sadece ve sadece erkeklerin oynadığı simit vardı. Böyle bir oyun olur mu? Sesin kısılana kadar simit diye bağırarak birini yakalanır. Eğer sesi kısılıp birini yakalayamazsa kemerle dövülürdü.
Bununla beraber daha bir sürü oyunlar vardı. Bence bu oyunları şimdi ki çocuklarımıza aşılamayız. Oyun deyip geçmemek gerek bence hem öğretme hem de eğlendirme oyunlarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir